Közérdekű közérthetően.

Pilács

Pilács

Ferenc Józseftől Ferenc Jóskáig

2015. augusztus 26. - pilács

Ferenc Józseftől Ferenc Jóskáig

1-karikatur_franz_josef_i_ausschnitt01-1024x767.jpg 

Gerő András még tavasszal vetette fel azt az ötletet, hogy Ferenc József egykori magyar király már igazán megérdemelne egy szobrot Budapesten. Azóta született számos cikk különböző újságokban pro- és kontra. Kétlem, hogy Gerő a cikk megírása előtt a jó királlyal kapcsolatban "mindent meggondolt és megfontolt" volna. Egyszerűen nem tudom megérteni, hogy lehet amellett érvelni, hogy a mi jó Ferenc Jóskánk szobrot kapjon. A kérdés megválaszolása számomra egy másodpercig nem okoz dilemmát: Nem, nem, soha! Egy hozadéka viszont biztosan volt a felvetésnek: Gerő állatorvosi lóként mutatja meg a jelenkori Magyarország betegségének legalapvetőbb tünetét.

Gondolom mindenkinek ismerősen cseng az a szólás-mondás, hogy "nem engedünk a 48-ból". Ennek a mondatnak akár a gránit szilárdságú Alaptörvény preambulumában is helye lehetne, de legalább Magyarország mottójaként kellene ideális esetben szolgálnia. De mit is jelent az, hogy "nem engedünk a 48-ból"? Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc a magyar történelem talán legigazabb és legdicsőségesebb eseménye, amelyre méltán lehetünk büszkék. Legalább annyira fontos történelmi esemény ez számunkra, mint a franciáknak az 1789-es párizsi forradalom, vagy az Amerikai Egyesült Államok számára a Függetlenségi Nyilatkozat elfogadása. Magyarország fellázadt a zsarnok Habsburg rezsim ellen, kiterjesztette az alapvető emberi szabadságjogokat, és a nemzeti célok elérése érdekében példátlan egységet kovácsolt. Beleértve ebbe az egységbe Széchenyit és Kossuthot is, akik köztudottan jobban utálták egymást, mint Orbán és Gyurcsány. A szabadságharc az oroszok beavatkozásának köszönhetően elbukott, a harcok magyar vezetőire és résztvevőire pedig a kivégzések és börtönbe zárások borzalma várt Ferenc József jóvoltából. Ezen kívül a jó király ráuszított az országra egy véres kezű dilettáns barmot, aki éveken keresztül parazitaként szívta az ország vérét a szó szoros értelmében. Magyarországon ekkor kezdett elterjedni a "nem engedünk a 48-ból" szólás-mondás, amely egyértelműen elutasította annak a lehetőségét, hogy a véres kezű Ferenc Józseffel és a Habsburgokkal bármiféle kiegyezés történjen. A "nem engedünk a 48-ból" tehát nem más, mint a magyarok egyenes gerincének szimbóluma.

Azonban ez a gerinc 1867-ben elkezdett meghajlani. Deák Ferenc vezetésével az ország engedett a 48-ból,  és nyélbe ütötték Magyarország halálos ítéletét, a kiegyezést. Kossuth Cassandra levelében a végzetes következményekre igyekezett felhívni a figyelmet, de nem hallgattak rá. Pedig Cassandrának megint igaza volt. A Cassandra levél kapcsán mindenki arról beszél, hogy Kossuth megjósolta Trianont. De hol marad el az a felismerés, hogy Magyarország gerince a kiegyezésnek köszönhetően ferdült el? Persze önmagában a kiegyezés még kevés lett volna. Az érezhetően emelkedő életszínvonal és gazdasági fejlődés elfeledtette a magyarokban a megtorlások borzalmait, és az elveket GDP-re váltották fel. Így lett a haza árulójából a húszezresen ránk mosolygó haza bölcse, a véreskezű zsarnokból pedig mindenki Ferenc Jóskája. Ennek a gerinc ferdítésnek a rövid távú következménye volt az I. világháború és Trianon (pedig Ferenc József mindent annyira "megfontolt és meggondolt"),   a hosszú távú pedig az, hogy ez a nép elviselte Horthyt, Kádárt, Gyurcsányt és Orbánt. Sőt! Nem csak elviselte, hanem meg is szerette őket. Na, ezt hívom én úgy, hogy Ferenc Jóska szindróma, és ez a magyarok igazi keresztje.

A ferde gerinc jelen van a mindennapjainkban: a meghunyászkodás, a félelem, a dögöljön meg a szomszéd tehene, az elvekért való kiállás és a szolidaritás teljes hiánya jellemzi hazánkat. A gerincferdülést magunknak köszönhetjük, viszont ne feledkezzünk meg Ferenc József szerepéről. Ha bekövetkezne az a borzalmas állapot, hogy Ferenc Jóskának szobrot emelnek, akkor az utolsó szó jogán legalább egyetlen kérésem hadd legyen: kerüljön Budapest legméltóbb helyére, a Szabadság téri szobor cirkuszba.

Pilács

 

A bejegyzés trackback címe:

https://pilacs.blog.hu/api/trackback/id/tr477735890

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása